banner banner2 banner3
urun paketleri

Karatay Diyeti ve Yağ Yakıcı Besinler Neler

Karatay Diyeti
Bu diyet çeşidi beslenme uzmanlarının savundukları ‘az ama sık ye’ cümlesini ortadan kaldırmaktadır. Karatay diyetinin farklı bir özelliği de kolesterolün insan vücudu için faydalı olduğu görüşünü savunmasıdır.
Karatay diyeti mucidi Canan Karatay, özellikle toplumumuzun aşırı miktarda karbonhidrat tükettiğini ve buna bağlı olarak da obezite oranının arttığını belirtmektedir. Kolesterolün insan vücudunun ayakta kalması için şart olduğunu savunarak tıp dünyasının da tepkisini almaktadır.
karatay-diyetiBu durumda insan beyninin %90’ının kolesterolden oluştuğunu ve vücudun önemli bir antioksidanı olduğunu ısrarla savunmaktadır. Bu diyet kısa zamanda geçici bir kilo vermeyi vaat etmemektedir. Karatay diyetini bir hayat tarzı haline getirmeyi başaran insanların ilk aşamada kilo almamaya başladığını ve yağlar depo edilemez bir dönem yaşadıktan sonra kırılarak kalıcı olarak kilo kaybına neden olabilir. Bu diyet, sonradan bırakılacak bir diyet olmadığı için verilen kiloların tekrar alınması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Bu diyet yönteminde yiyecekler sınırlandırılmamaktadır. Önemli olan şey aslında tüketilmemesi gereken besinlerdir. Örneğin bu diyette karbonhidrat yasaklanmıştır. Yağ olarak depolanan maddelerin yağ değil, karbonhidrat gurubu olduğu kabul edilmiş ve yağ yediğinizde vücudunuza yağların depolanmadığı belirtilmiştir. Bu yağların depolanmasının ana sebebi ise hareketsizlik olarak açıklanmıştır. Bilinen bir durumun aksine Karatay diyet programı, kuruyemişlerin faydalı olduğunu ileri sürmektedir. Ceviz, fıstık ve fındık her şekilde tüketilmelidir. Uzak durulması gereken önemli yiyecek gurupları arasında ise hamur işleri, ekmek ve şekerli gıdalardır. Vitamin bakımından zengin olduğu bilinen meyveler, Karatay için yine yasaklı yiyecekler arasında yer alır. Meyvede bulunan meyve şekerinin insan sağlığına zarar verdiği belirtilmektedir.

Bilinen diyet programlarının aksine farklı bir diyet programı olan Karatay Diyeti, kapsamı bakımından oldukça farklı bilgiler sunmaktadır. Bilinen durumların dışına çıkan bu diyet çeşidinde ayrıca doyana kadar yemek yeme prensibi benimsenmiştir. Bunun amacı ise bir yaşam tarzı oluşturabilmektedir. Şeker ve tatlının tamamen yasaklandığı ve karbonhidrat tüketiminin önüne geçildiği görülen Canan Karatay’ın diyet programında yer alan özellikleri sizlerle paylaştık. İsteyen herkesin bu diyeti kullanmaya başlaması yeterli olacaktır.

karatayin-diyeti-onerisi

Yağ Yakan Yiyecekler
yag-yakan-besinler-nelerdirKilo vermek adına, gün boyu tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerden alınan kalorilerin daha fazlasını harcamanız gerekmektedir. Hızlı kilo vermek isteyenler için uygulanan diyetler, yağ yakıcı özelliğe de sahip olmalıdır. Aldığınız kalori miktarını düşürmek yerine fazla egzersiz de yapabilirsiniz. Yağ yakan yiyecekler olarak adlandırılan bazı besinler, metabolizmayı hızlandırarak, gün boyu dinlenir halde yakılan kalori miktarını arttırıp uyguladığınız diyete yardımcı olabilmektedir. Ayrıca metabolizmanızın hızlanması sizlere günde 100-200 kalori arasında bir avantaj sağlamaktadır. Özellikle omega3 bakımından zengin gıdalar yağın daha hızlı çözünmesine ve vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.
Yağ Yakan Yiyecekler konusunda daha detaylı olarak bilgi verecek olursak; metabolizmayı hızlandırarak daha fazla kalori yakılmasını sağlayan besinler olarak adlandırabiliriz. Bu konuda ilk sırada yer alan acı kırmızıbiber, mide rahatsızlığı olanlara önerilmemektedir. Sağlık koşullarınıza uygun beslenme programları için bir uzmana da danışabilirsiniz. Kırmızı acı biberin yanında sıralanan yiyecekler de şu şekildedir;
Zencefil: Kan damarlarının genişlemesini ve kan akışının artmasını sağlar.
Süt: Kalsiyum bakımından zengindir ve metabolizmayı tetikler.
Zeytinyağı: Yağ yakımına ve atılmasına yardımcı olmaktador.
Portakal: C vitamini bakımından zengindir ve yağın kolay çözülmesini sağlar.
Somon: Omega3 içerir ve kalori yakımında etkilidir.
Sarımsak: antioksidan olan sarımsak, tokluk hissi vermektedir.
Yeşil Çay: Sinir sistemi ve beynin daha çok çalışmasını sağlar.
Keten Tohumu: Omega yağ asitleri bakımından zengindir ve yağ yakımını hızlandırır.
Bal: Diyet yaparken tatlı ihtiyaçlarınızı bal ile giderebilirsiniz.
Sirke: Metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakma özelliği bulunmasa da açlık hissinin bastırmaktadır.
Esmer Pirinç: Az miktarda tüketilen bu ürün ve diğer tahıllı gıdalar, vücudun yağ depolamasını önlemektedir.
Yağ yakıcı besinler yukarıda belirtildiği gibidir. Her diyet programında olması gereken bu ürünlerin tüketimi hem sağlık açısından hem de kilo vermeniz bakımından oldukça faydalıdır. Uzmanlar da her diyet programında ve özellikle ara öğünlerde bu gıdaların tüketilmesinden yanadır. Bu anlamda uygulayacağınız diyet programlarında bu ürünleri mutlaka tüketmeli ve sağlıklı bir şekilde yağ yakabilmelisiniz. Diyet ve aynı zamanda spor yaparken bitkisel ürünler ile takviye yapılabilir.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

©2011 Maurers zayıflama hapı. | S.S.S. | Teslimat Şartları

banka